Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

PR

Porovnajte si dôchodkové fondy rýchlo a ľahko

Projekt Druhý pilier vznikol v roku 2014 s cieľom priniesť informácie zamerané na porovnávanie a analyzovanie fondov v druhom pilieri. Klasické médiá tému nepokrývali dostatočne, zameriavali sa skôr na politické dianie v súvislosti s druhým pilierom.

Projekt vytvorili Filip Glasa z Finstatu, spolu s kolegom Jakubom Mažgutom pre denník SME, kde bol 6 rokov prevádzkovaný na podstránke druhypilier.sme.sk.

Od roku 2020 projekt prevádzkuje občianske združenie Alvaria, ktoré spolu s Finstatom realizuje projekty zamerané na otvorené dáta.

Údaje, ktoré obsahuje sú získavané z otvorených dát Národnej banky Slovenska. Okrem iného ukazuje, ako sa dáta z verejných inštitúcií dajú využiť zmysluplne v prospech občana.

 

Ako stránka funguje

Stránka Druhypilier.datalizer.sk obsahuje viacero podstránok – rýchly prehľad vývoja fondov a majetku v nich, podrobnejšie údaje o akciových, dlhopisových, indexových a zmiešaných fondoch a porovnanie fondov.

 

Porovnanie fondov podľa skupín – akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové

Keď si v menu kliknete napríklad na akciové fondy, zobrazí sa stránka s tabuľkou. Podobne ako akciové fondy si viete pozrieť aj dlhopisové, indexové či zmiešané fondy.

Akciové dôchodkové fondy
Akciové dôchodkové fondy

 

Detail konkrétneho dôchodkového fondu

V detaile fondu vidíte veľmi podobnú tabuľku aj graf ako pri skupine fondov. V detaile však máte pre prehľadnosť len jeden fond a na porovnanie len infláciu, prípadne index MSCI World.

Vývoj dôchodkového fondu Progres
Vývoj a majetok v akciovom dôchodkovom fonde Allianz Progres

 

Moje fondy a porovnanie všetkých dôchodkových fondov spolu

Nakoniec sa pozrite na podstránku Moje fondy. Na nej vidíte v tabuľke všetky dôchodkové fondy naraz. Pomocou zakliknutia štvorčeka vľavo je možné vybrať fondy, ktoré chcete sledovať. Cez cookies si zapamätáme tento váš výber a keď prídete nabudúce skontrolovať, ako sa darí vašim fondom, zobrazíme práve vami vybraté fondy. Fondy je možné zoradiť podľa ľubovoľného stĺpca (typ fondu, ročný výnos od založenia, kumulovaný výnos od založenia alebo za posledných 12 mesiacov).

Porovnanie dôchodkových fondov 2020
Dva vybrané fondy na podstránke Moje fondy

zdroj: sponzorovaný článok
obrázky: Alvaria

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na magazíne Financie Dnes