Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financieŠetrenie

15 tipov, na čom (ne)šetriť v domácnosti

Vytvorenie rozpočtu pre vašu domácnosť nemusí nutne znamenať obetovanie pohodlia alebo kvality. Ako vo všetkých oblastiach života, aj tu si potrebujete stanoviť jasné priority. Objavte oblasti, v ktorých môžete znížiť náklady bez kompromisov a bez pocitu strádania. Pripravili sme pre vás 15 tipov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

 

Na čom ušetriť v domácnosti?

Čistiace prostriedky

Často siahame aicky po čistiacich prostriedkoch známych značiek iba preto, že názvy poznáme z reklamy. Skúste ich vymeniť za čistiace prostriedky v značke supermarketu alebo si vyrobte vlastné – postačí vám dostatok sódy bikarbóny, bieleho octu a vody.

 

Základné vybavenie kuchyne

V oblasti kuchynských pomôcok a nástrojov sa stále objavuje niečo iné. Naozaj potrebujete tri druhy mixérov, pomôcky na vafle, palacinky, toasty, hrianky, varič ryže, piecka na chlieb, špeciálna piecka na pizzu, kávovar, termosku na čaj a úplne zbytočný lúpač cesnaku? Inšpirujte sa domácnosťou našich babičiek, ktoré si poradili s menším množstvom pomôcok a aj tak sú ich jedlá pre nás nezabudnuteľné.

 

Záclony a posteľná bielizeň

Štýlové a cenovo dostupné záclony a obliečky nájdete v predajniach z druhej ruky alebo počas výpredajov. Tieto položky sú ľahko vymeniteľné, takže je praktické na nich ušetriť.

 

Oblečenie na každý deň

Základné veci, ako sú tričká, ponožky a spodná bielizeň, si môžete kúpiť v lacnejších obchodoch bez toho, aby ste obetovali pohodlie alebo kvalitu.

 

Základné potraviny do špajze

Základné špajzové položky, ako je múka, cukor a strukoviny, sa často dajú kúpiť ako generické značky bez kompromisov v oblasti chuti alebo nutričnej hodnoty. Čím väčšie balenie kúpite, tým viac ušetríte. A rozdiel medzi značkovými a neznačkovými základnými potravinami je väčšinou iba v obale.

 

Na čom nešetriť v domácnosti?

Matrac, na ktorom trávite 8 hodín denne

Investujte do kvalitného ortopedického matraca pre dobrý spánok a optimálnu oporu chrbta. Ide o zásadnú investíciu do vášho dlhodobého zdravia a pohody. Skvalitní spánok a vyhnete sa vďaka nemu bolestiam chrbtice.

 

Energeticky úsporné spotrebiče

Aj keď môžu mať vyššie počiatočné náklady, energeticky efektívne spotrebiče sa z dlhodobého hľadiska oplatia nižšími účtami za energie. V konečnom dôsledku teda šetria vašu peňaženku.

 

Kvalitná strava pre psov

A máte domáceho miláčika, je prirodzené, že preňho chcete o najlepšie. Drahé neznamená aicky kvalitné, zamerajte sa skôr na zloženie stravy, ktorú mu kupujete. Vyvážené nutričné hodnoty granúl Primordial poskytuje zdravú stravu psíkom v rôznom veku a s rôznymi potrebami. Rátajú aj s prípadnými alergiami alebo nutnosťou znížiť energetický príjem, ak je psík obézny.

 

Dobrá obuv

Investujte do dobre vyrobených a pohodlných topánok, ktoré poskytujú správnu oporu chodidlu. Kvalitná obuv dokáže predchádzať ortopedickým problémom a je vhodnou investíciou do zdravia vašich nôh.

 

Poistenie

Nešetrite na základnom poistení. Či už ide o zdravotné, domáce alebo životné poistenie, primerané krytie vás môže z dlhodobého hľadiska zachrániť pred finančným stresom.

 

Profesionálna údržba domu

Pravidelná profesionálna údržba základných domácich systémov, ako je vykurovanie a chladenie, môže zabrániť nákladným opravám v budúcnosti. Pravidelne si dajte monitorovať vodovodné a kanalizačné potrubie a ak máte problémy s elektrickým vedením, rozhodne to nechajte v rukách profesionálnych inštalatérov.

 

Produkty pre intímnu pohodu pre páry

V intímnom živote je nevyhnutná investícia do kvalitných erotických pomôcok pre páry. Zamyslite sa spolu s nami – tieto produkty prichádzajú do kontaktu s najcitlivejšími oblasťami nášho tela. V tejto kategórii rozhodne nešetrite a vyberte si renomované značky, ktoré uprednostňujú bezpečnosť a vysokú kvalitu materiálov.

 

Vzdelávanie

V rozpočte urobte miesto pre vzdelávanie svojich detí, ale aj seba samého. Patria sem investície do kníh, učebných pomôcok, kurzov a workshopov. Neustále rozvíjanie svojich vedomostí, zručností a schopností je dôležité pre rozvoj každej osobnosti.

 

Domáce bezpečnostné systémy

Uprednostňujte bezpečnosť svojho domova zakúpením a nainštalovaním spoľahlivého bezpečnostného systému. Odradí to potenciálnych votrelcov a poskytne pokoj vašej rodine.

 

Ergonomický kancelársky nábytok

Ak pracujete z domu, investujte do ergonomického kancelárskeho nábytku, aby ste podporili zdravé držanie tela a znížili riziko problémov s chrbticou a svalmi celého tela.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.