Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financie

4 jednoduché tipy, ako si usporiadať financie

Udržiavanie si poriadku vo vašich osobných financiách nemusí byť trápením. Problémy s peniazmi si vyberajú veľkú daň na našom mentálnom zdraví, čo sa neskôr prejaví aj na tom fyzickom. Čím viac sa problémov nazbiera, tým sú obavy a stres z nezaplatených účtov väčšie. Avšak s trochou snahy si môžete dať vaše financie jednoducho do poriadku.

 

Pozrite sa na váš rozpočet

Sadnite si ku počítaču alebo s perom v ruke ku papieru a spíšte si všetky vaše príjmy s výdavkami. Môžete použiť aj program na tvorenie tabuliek či aplikáciu na mobile. Po pár mesiacoch poctivého zapisovania uvidíte, v ktorých oblastiach míňate až príliš veľa alebo kde by sa dali vaše výdaje ombedziť.

 

Speňažte svoje talenty

Toto sa na prvý pohľad nemusí javiť, ako očividná rada, keď sa hovorí o peniazoch a problémoch spojených s nimi, no niekedy kreativita so sebou prináša výhody. Ak máte nejaký talent, takmer určite existuje spôsob, ako ho speňažiť. Páči sa vám umenie a radi kreslíte? Vaše maľby alebo kresby môžete predávať na rôznych weboch.

To isté platí aj pre fotografie. Pokiaľ radi píšete a vyhľadávate informácie, písanie je taktiež vynikajúca cesta, ako si privyrobiť. Pečiete vo voľnom čase? Prečo si nespraviť Facebook stránku a predávať vaše pochutiny tam. Možností je nekonečne veľa.

 

Odkladajte si

Keď vidíte, ako sa míňajú vaše posledné úspory, je dôležité myslieť aj na budúcnosť, aby sa podobná situácia už nezopakovala. Hneď, ako dostanete výplatu, odložte si časť bokom. Vďaka tomu nebudete mať pokušenie, peniaze počas mesiaca minúť.

Šetrenie si je absolútne kľúčové, ak chcete byť finančne zodpovedný. Nebude trvať dlho a uvidíte koľko sa dá našetriť odkladaním si len pár eur týždenne.

 

Práca na čiastočný úväzok

Možno už teraz máte pocit, že pracujete veľa, no niekedy nie je iná možnosť, než nájsť si ďalšiu prácu, aby ste boli schopný splatiť vaše dlhy načas. Zamestnať sa na kratší pracovný úväzok by nemalo robiť problém, aj ak by ste mali pracovať len pár hodín týždenne.

na konci mesiaca to pre vás stále znamená peniaze navyše. Tiež existuje aj veľa možností pre prácu na voľnej nohe online a ani tej sa netreba obávať. Ak ste šikovný v tvorbe webových stránok na mieru, prekladaní textov alebo vyrábaní dekorácií, privyrobiť si pár eur navyše nebude veľký problém.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.