Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Financie pre mladých

4 investičné tipy pre miléniálov

Mladí ľudia často čelia rôznym prekážkam a žijú od výplaty k výplate, preto pre nich môže byť ťažké manažovať a plánovať svoju finančnú budúcnosť, či už je to iba šetrenie si alebo investovanie. To ale neznamená, že by to robiť nemali. V tomto článku sa pozrieme na pár investičných tipov, ktoré vám pomôžu lepšie sa pripraviť na budúcnosť. Článok je určený pre dvadsiatnikov a tridsiatnikov – tzv. miléniálov.

 

Najdôležitejšie je začať

Najlepší spôsob ako si investovaním nazbierať finančné prostriedky a zlepšiť sa v ňom je jednoducho začať. Čím dlhšie čakáte, tým ťažšie to bude v budúcnosti dohnať. Ak ste si doteraz neodkladali žiadne peniaze bokom, je ten najvyšší čas začať.

 

Dôležité je vedieť komu dávate svoje peniaze

Či už plánujete investovať do malého biznisu alebo veľkej spoločnosti, nevkladajte do nich svoju dôveru a ťažko zarobené peniaze pred tým, než si o nich naštudujete viac. Na začiatok je dobré pozrieť sa do oblastí, ktorým už rozumiete. Za zmienku stojí aj investovanie do spoločnosti v ktorej pracujete, poprípade do tej konkurenčnej.

 

Univerzálna rada nie je

V investovaní neexistuje žiadna garancia výnosu. Ak váš priateľ zarobí balík na jeho poslednej investícii, aicky to neznamená, že vám sa pri rovnakej investícii pošťastí tiež. Pre akciový trh obzvlášť platí porekadlo „blesk neudrie do rovnakého miesta dvakrát“.

Výborným príkladom sú aj kryptomeny. Ak by váš kamarát investoval do Bitcoinu pred dvomi rokmi, na svojej investícii by zarobil celkom dosť peňazí. Ak by ste do Bitcoinu vložili svoje peniaze pred pol rokom vy, o významnú časť by ste prišli.

 

Diverzifikujte

Po tom ako preskúmate svoje možnosti, je dôležité rozumne rozložiť vašu investíciu medzi viac než jednu spoločnosť. Inak by ste čelili riziku, že o všetky svoje peniaze prídete a nebudete schopný investovať ďalej. Netreba sa báť ani alternatívnych investícií akou sú napríklad nehnuteľnosti.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.