Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Financie pre mladýchOsobné financie

Peniaze vo vzťahu – 5 viet, ktoré by ste nemali nikdy vysloviť

Koľkokrát ste už počuli, že partneri sa hádajú pre maličkosti? Atmosféru nedôvery, urazenosti alebo zahanbenia môže vyvolať aj jedna jediná veta. Ak nechcete, aby boli peniaze vo vašom vzťahu jablkom sváru, tie nasledujúce nikdy nevyslovte.

 

 

„To, kde míňam peniaze, nie je tvoja vec.“

Hľadáte najkratšiu cestu k strate vzájomnej dôvery? Rozhodne si vyberte cestu skrývania a zahmlievania nákupov. Niekedy túto vetu nevyslovujeme so zámerom niečo pred partnerom skryť, iba chceme dať najavo, že naše investície nemá nijako komentovať a kritizovať. Vo vzťahu je potrebné spoločné rozhodovanie a úcta voči názoru vašej druhej polovičky.

Nezhody pre peniaze - financie vo vzťahu

 

„Zarobíš príliš málo.“

Pravdepodobnosť, že partner alebo partnerka nezarába dostatok peňazí potrebných pre pohodlný spoločný život, pretože je lenivý/á, sa väčšinou rovná nule. Niekedy sú za to zodpovedné zlé pracovné vzťahy, v ktorých sa neodváži pýtať si zvýšenie platu. Inokedy za to môže zdravotný stav. V mnohých prípadoch o nízkom plate rozhoduje fakt, že ide o ženu, ktorých sa zároveň často týka materská dovolenka. Vo vzťahu, kde sa dvaja dospelí ľudia vzájomne rešpektujú, je možné otvoriť rozhovor o zvýšení príjmov, ale nikdy ho nezačínajte touto vetou.

 

„Nechápem, ako môžeš vyhodiť peniaze za také hlúposti.“

On nechápe jej lásku k topánkam a ona nechápe načo mu sú motoristické časopisy. Obaja však môžu uspokojiť svoje túžby a pritom ostať k sebe úprimní. Skvelým kompromisom je určiť si „vreckové“, teda nižšiu sumu peňazí, ktorú môžete vyhodiť za čokoľvek a partner to nesmie odsudzovať. Vzájomná kritika ešte nikdy neviedla k dlhodobému harmonickému spolužitiu (a to sa týka všetkých, nielen partnerských, vzťahov). Doprajte si trochu voľnosti v rozhodovaní, ale nepreháňajte to s výškou sumy.

Hádka o peniazoch

 

„Ako to, že nerozumieš hypotéke?“

Namiesto hypotéky môžete dosadiť akékoľvek slovo zo sveta financií, o ktorom nás v školách nič neučili. Zvyčajne je jeden z partnerov v tejto oblasti skúsenejší ako ten druhý. Namiesto takýchto viet si radšej spolu sadnite a preukážte ochotu z oboch strán – jeden pri vysvetľovaní a druhý pri počúvaní. Oboch to obohatí.

 

„Môžem viac minúť, pretože viac zarábam.“

Táto veta vypovedá o rozdelení moci vo vzťahu. Chýba v nej prijatie druhého partnera a vnímanie spoločného majetku a spoločnej domácnosti. Pokiaľ sa nechcete s nikým deliť, svojvoľne sa rozhodovať a partner je pre vás menejcenný, je potrebné zamyslieť sa nad tým, či by vám viac nevyhovoval single život.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.