Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Šetrenie

No-spend šetrenie – dokážete mesiac nenakupovať?

Šetriť sa dá v zásade dvoma spôsobmi – môžete viac zarábať (zvýšením platu alebo prácou popri inej práci) alebo menej míňať. A čo tak sa pokúsiť nemíňať vôbec nič? Takto utopicky na prvé počutie znie pointa no-spend mesiaca, teda výzvy, počas ktorej mesiac neminiete nič navyše. Riadi sa niekoľkými jednoduchými pravidlami.

 

 

Naučte sa rozlišovať medzi potrebou a chcením

Potrebujete zaplatiť nájom, elektrinu, plyn, poplatky za deti v škôlke či škole, a to prirodzene urobíte aj počas tohto výnimočného mesiaca. Potrebujete jesť, pokiaľ ste chronicky chorí, tak i brať lieky a absolvovať rôzne vyšetrenia a rehabilitácie. Nič z toho si v rámci šetrenia nemáte odopierať. V tejto výzve sa zameriame iba na vaše chcenie, teda na veci, ktoré k životu nutne nepotrebujete.

No spend šetrenie

 

Zamyslite sa nad tým, čo nakupujete

Medzi najčastejšie Achillove päty patrí oblečenie, kozmetika, časopisy, cigarety, alkohol, hračky pre deti, knihy, sladkosti a iné nezdravé potraviny. Mnoho z týchto vecí nepotrebujeme a kupujeme ich iba ako liek na ubolenú či unudenú myseľ. Pripravte si zoznam všetkého, čo počas tohto mesiaca nebudete nakupovať a každý deň si ho prečítajte.

 

Popremýšľajte aj nad tým, ako trávite svoj voľný čas

Pri téme šetrenia nás to zvádza k uvažovaniu nad tovarom, ale peniaze míňame aj cestovaním, návštevami kina, divadla, koncertov, alebo kaviarní, reštaurácií a barov. Ak sa rozhodnete pre no-spend výzvu, zavolajte priateľov radšej na prechádzku, deti vezmite do lesa a film si pozrite doma.

 

Znovu nájdite radosť z objavovania sveta

Rastieme do pohodlnosti a postupne sa na nás lepí fráza “to sa nedá”. Predstavte si malé dieťa, ktoré dookola skúša prejsť pár krokov, až sa to jedného dňa podarí. Skúste sa inšpirovať jeho prístupom a aj keď sa vám hneď v prvý deň  výzvy nepodarí odolať svojim zvykom a kúpite si niečo, čo nepotrebujete, skúste začať s čistým štítom na druhý deň odznova.

 

Všímajte si, kedy vás prepadne chuť nakupovať

Možno sa v skutočnosti nudíte, ste unavení a hladní, niečo vás rozčúlilo alebo ste mali ťažký deň. Popremýšľajte nad inými spôsobmi ako zvládnuť svoje emócie. Cvičenie, pobyt v prírode a tvorivé hobby sú skvelým liekom na naše smútky.

 

Každú kúpu si premyslite

Vždy, keď sa budete chystať niečo kúpiť, premyslite si, či to naozaj potrebujete. Cieľom tohto mesiaca je nekúpiť si vôbec nič a pocítiť vďaku za to, čo všetko už máme a začať to využívať naplno.

 

Ako začať už dnes so šetrením

Pripravte si pekný zošit, stiahnite si šikovnú aplikáciu do mobilu, pozrite si výpis z účtu a pozbierajte účtenky z obchodu. Prvým krokom bude základná vedecká metóda – pozorovanie. Zapisujte si každý cent, ktorý miniete, či už v podobe bankoviek a mincí, alebo v podobe čísel v internet bankingu. Zistite, čo nakupujete, koľko míňate a potom si zvýraznite položky, ktoré ste si mohli naozaj odpustiť a nechať ich ležať kdesi v obchode. No-spend výzvu môžete začať budúci mesiac a vďaka týmto záznamom budete vedieť, na čo si máte dať pozor, ale zároveň zistíte, koľko ste približne ušetrili. Pomôže vám konkrétny cieľ – chcete splatiť dlhy, šetriť na dovolenku, alebo usporiť niečo na rezervu? Držíme vám palce!

obrázky: pexels

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.