Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financie

7 finančných krokov, ktoré by ste mali zvládnuť ešte pred tridsiatkou

Tridsiatka je pre mnohých míľnikom medzi detstvom a dospelosťou, vstupom do bájneho časopriestoru, v ktorom už sú vyriešené všetky zásadné otázky života. Túžime si vybrať partnera, porodiť deti alebo naštartovať naplno kariéru, kúpiť dom, byt, auto alebo aspoň psa. Niečo stihneme, niečo nie – také stretnutie so životnou láskou sa predsa naplánovať nedá. Sú však veci, ktoré máme pevne vo svojich rukách a na tie nasledujúce by ste mali zamerať svoju pozornosť, pokiaľ je vašim cieľom finančne prosperovať. Koľko z nich už spĺňate?

 

  1. Prekonanie finančných zlozvykov – je to jeden z najťažších krokov, ktorý vás výrazne posunie dopredu. Ak ste doteraz impulzívne nakupovali, účty platili vždy pár dní po termíne, nakupovali kreditnou kartou za peniaze, ktoré reálne nemáte, je čas, aby ste prijali zodpovednosť a raz a navždy sa týchto zlozvykov zbavili.

 

  1. Rozpočet – nie, nemusíte si predstavovať excelové tabuľky ani hrubé knihy plné nalepených účteniek. Dnes existuje mnoho šikovných aplikácií, ktoré vám pomôžu naplánovať koľko miniete na stravu, oblečenie, benzín a podobne. Vašou jedinou úlohou bude poctivo zapisovať každý príjem a výdaj. Pripravia pre vás grafy, tipy ako ušetriť a naznačia, kde najviac mrháte peniazmi. Nechce sa vám? Potom skúste dodržať pravidlo 50:30:20. 50% vášho príjmu by ste mali využiť na nevyhnutné výdavky, ako sú energie, voda, strava apod. 30% príjmov slúži na dlhodobé finančné ciele – sporenie a investovanie a 20% na flexibilné výdavky a zábavu, ako je cestovanie, kino, stretnutia s priateľmi alebo nová kniha pre vás.

 

  1. Rezerva na šesť mesiacov – ste vo veku, kedy sa všetko neustále mení, preto sa môže ľahko stať, že prídete o prácu, otehotniete alebo sa budete sťahovať. Sporenie na rezervu nie je aktivita pre dôchodcov – je dôležité úplne pre každého. Mali by ste mať odložených toľko peňazí, aby ste šesť mesiacov dokázali prežiť bez akéhokoľvek príjmu.

 

  1. Alternatívny zdroj príjmu – nespoliehajte sa iba na svoju prácu, nájdite si aj iný spôsob, ako zarobiť peniaze. Budete tak prežívať menšie obavy zo straty práce. Zamyslite sa nad tým, čo vás baví vo voľnom čase a hľadajte spôsoby, ako to speňažiť.

 

  1. Ochota klásť otázky – teraz je ten správny čas, aby ste si uvedomili, že takmer nikdy vám nikto len tak niečo neponúkne. Ste verným zákazníkom mobilného operátora alebo poskytovateľa internetu? Opýtajte sa, či vašu vernosť neodmenia zľavou alebo extra službou zadarmo. Túžite po vyššom plate? Presvedčte svojho zamestnávateľa, že robíte veci navyše a zaslúžite si lepšie ohodnotenie. Splácate hypotéku? Buďte s bankou v kontakte a informujte sa o výhodách plynúcich z predčasného splatenia alebo využívania iných produktov.

Čo stihnúť pred tridsiatkou

 

  1. Sporenie na dôchodok – čím skôr začnete riešiť svoj dôchodok, tým viac sa vaše peniaze rokmi zhodnotia.

 

  1. Pojmy zo sveta financií – nalejte si pohár vína, otvorte si svoj účet a vygooglite si každý pojem, ktorý vám nie je jasný. Porozprávajte sa s priateľmi o tom, ako pracujú so svojimi peniazmi a ich rady využite čo najlepšie. Pri návšteve banky by vás žiaden pojem nemal zaskočiť.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.