Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financieŠetrenie

Ako ušetriť na dovolenke

Dobrá letná dovolenka plná pekných zážitkov je snom mnohých z nás. S dovolenkou však prichádzajú aj obavy z toho, aby sme za ňu neplatili zbytočne veľa. Avšak vždy sa dá ušetriť, nemusíte platiť peniaze navyše, keď môžete dovolenkovať aj za pár drobných. Alebo aspoň vyhradený rozpočet stiahnuť výrazne dole. Ako na to? V článku si rozoberieme zopár užitočných tipov.

 

 

Urobte si dovolenkový plán

Ako prvé, na čom môžete ušetriť, je termín dovolenky. Rozdiel medzi sezónou a zvyšným obdobím roka je pomerne značný. Mesiace jún, júl a august sú v lete niekde pri mori logicky najnákladnejšie. A to vo všetkých smeroch, či už sa bavíme o ubytovaní, strave, alebo zážitkových ponukách.

Preto pokiaľ si objednáte dovolenku mimo týchto mesiacov, môžete výrazne ušetriť. Lacnejšie zájazdy sú napríklad aj na začiatku roka, kedy cestovné kancelárie ponúkajú výpredajové akcie. Aj dovolenka v zime niekde v trópoch môže byť príjemná, a čo je hlavné, aj výrazne lacnejšia ako v lete. Bonusom sú nepreplnené pláže.

Dobre si tiež premyslite cieľovú destináciu vašej dovolenky. Aj cenový rozdiel medzi prímorskými a vnútrozemskými oblasťami dokáže totiž niekedy prekvapiť. Pochopiteľne, prímorské letoviská majú hlavnú sezónu na jar a v lete. Čo sa týka vnútrozemských, tu sa oplatí overiť, kedy majú turistickú sezónu.

Bonusový tip

Naplánujte si a zabookujte všetky svoje dovolenkové aktivity vopred. Ak napríklad budete čakať na last minute zľavy, môžete síce ušetriť, ale ponuka nemusí byť taká široká, aby naplnila všetky vaše očakávania.

 

Premyslite si ubytovanie

Pochopiteľne, dobré ubytovanie je jednou z hlavných požiadaviek, na ktoré prihliadate pri výbere dovolenky. Je však zrejmé, že ak chcete naozaj ušetriť, na svojich požiadavkách ohľadom luxusného ubytovania budete musieť ubrať. Našťastie, dnes už nie je problém vybrať si pekný penzión, motel, alebo privát, ktoré prekvapia svojimi službami a pekným prostredím. A nemusí ísť nutne o predražený päťhviezdičkový hotel.

Pri výbere ubytovania je napríklad výborným pomocníkom stránka airbnb, prípadne môžete vyskúšať v poslednej dobe veľmi obľúbený couchsurfing. Prehľadné porovnanie cien ubytovania si zase môžete pozrieť na nasledovných weboch:

Bonusový tip

Ak budete ubytovaní v hoteli, určite nájdete na hotelovej izbe aj minibar. Ale tu pozor! Jeho využívanie vás môže vyjsť poriadne draho. Istejšie je dať od toho ruky preč.

 

Zvážte lacnejšie cestovanie

Na výbere dopravného prostriedku do cieľovej dovolenkovej destinácie ani tak veľa neušetríte. Dnes už sú niektoré letenky lacnejšie ako cestovanie autom. Hlavne ak sa vám podarí natrafiť na výhodnú akciu od leteckej spoločnosti.

Avšak ušetriť môžete v prípade, ak pri spoznávaní krajiny vynecháte prenájom auta. Cenovo výhodnejšie je vyskúšať služby miestnej dopravy. Tiež výhodou je, že sa nemusíte obávať, či náhodou nájdete cieľ svojej cesty. Napríklad v Londýne sa oplatí jazdiť najmä metrom a nie utrácať peniaze za drahšie taxíky alebo drahý prenájom auta.

 

Nemíňajte za drahé reštaurácie

Samozrejme, nikomu sa nepáči tráviť dovolenku pri dvojplatničke, avšak je to ďalší spôsob, ako na dovolenke ušetriť. Kupovanie obedov a večerí je totiž v reštauráciách, najmä počas sezóny, výrazne predražené. V tomto smere je omnoho výhodnejšie urobiť si nákup v nejakom miestnom supermarkete a uvariť si rýchlu večeru. Pre tieto prípady je napríklad rozumné zvoliť si bývanie v penziónoch, či privátoch, ktoré majú k dispozícii aj malú kuchynku.

 

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete pre stravovanie v reštaurácii, zvážte jej lokalitu. V lukratívnej časti mesta budú prirodzene ceny vyššie. Dobré jedlo však nájdete aj v jeho okrajovej časti, navyše za rozumnú cenu.

Bonusový tip

V reštauráciách bývajú obyčajne miestne špeciality lacnejšie ako medzinárodná kuchyňa.

 

Využite vstupy zadarmo

Veľa múzeí, galérií alebo pamiatok v dovolenkových destináciách máva dni, kedy je vstup zadarmo. V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, ide napríklad o prvú nedeľu v mesiaci. Samozrejme, treba počítať s tým, že nebudete jediní, ktorí chcú využiť túto príležitosť a ušetriť. Pravdepodobne sa nevyhnete dlhým radám. Na druhú stranu ale môžete výrazne ušetriť, pretože vstupy do niektorých múzeí či galérií, nie sú práve najlacnejšie.

 

Vyhnite sa drahým nákupom

Aj vynechaním drahých nákupov a suvenírov dokážete okresať dovolenkové náklady. Kvalitné fotografie aj tak nič nenahradí. Keď napríklad uvidíte niečo, čo sa vám páči, pomyslite radšej na to, kam inam by ste sa za tie peniaze mohli ísť pozrieť. Ak však neodoláte, vždy si zjednávajte cenu a nesúhlaste hneď s prvou ponukou.

Boli by ste prekvapení, ako výrazne môže ísť konečná cena u nejakého obchodníka dole. Niekde by ste dokonca tým, že sa nedohadujete o cene, mohli aj uraziť. Napríklad v Turecku a v arabských krajinách.

 

Rady na záver

Na záver článku sme pre vás pripravili ešte niekoľko užitočných rád, ktorých sa v zahraničí naozaj oplatí držať:

  • Náboženské pamiatky – niekedy nájdete v kostole alebo v mešite hodnotnejšie umelecké diela ako v miestnom múzeu.
  • Kreditná karta – používajte ju iba na platenie v obchodoch a v službách. Za výber hotovosti sa väčšinou účtujú vysoké poplatky. Najistejšie je si zobrať z domu dostatočne veľkú hotovosť. Ak budete potrebovať zameniť peniaze, robte tak iba v banke alebo v zmenárni. V obchodoch alebo na recepciách hotela vám zvyčajne dajú nevýhodný kurz.
  • Telefonovanie – pred odchodom na dovolenku si u svojho operátora zistite všetky podrobnosti ohľadom účtovania volania a posielania správ v danej krajine. A to aj napriek tomu, že v Európskej únii už roaming neplatí. Vždy je istejšie na spojenie s blízkymi využívať miestne wifi pripojenie a sociálne siete.
  • GPS – využívajte GPS aplikácie v mobilnom telefóne na naplánovanie si čo možno najvýhodnejšej trasy výletu. Väčšina týchto aplikácii vám poskytne aj užitočné informácie o vašej cieľovej destinácii.
  • Poistenie – nezabudnite na cestovné poistenie. Ide síce o výdavok navyše, avšak v prípade nehody, či úrazu, sa vám bez poistenia môže dovolenka riadne predražiť. Na slovenskom trhu je možné nájsť aj cenovo dostupné poistenie, ktoré za ten pocit bezpečia na cestách rozhodne stojí.

zdroj obrázkov: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.