Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financieŠetrenie

6 vecí, za ktoré vyhadzujete peniaze zbytočne

Poznáte slovné spojenie „prázdne kalórie“? Ide o kalórie, ktoré prijmete zväčša v podobe nezdravého jedla, ktoré vám nedodá žiadne nutrične hodnotné živiny. Takéto prázdne kalórie sú aj vo svete financií. Objavujú sa vo chvíli, kedy míňate peniaze len zo zvyku, z lenivosti, z neochoty vystaviť sa nepríjemnej situácii alebo kvôli zlej nálade a smútku.

 

 

Možno by hĺbková psychoanalýza odhalila dôvody, prečo nezmyselne rozhadzujeme peniaze a prečo pre nás nie je prioritou osobnostný rast a šetrenie na väčšie výdavky, ktoré nás v živote niekam posunú… Teraz sa však zamerajme na šesť vecí, ktoré ukrajujú z rodinného rozpočtu úplne zbytočne.

 

Za toto zbytočne vyhadzujete peniaze

Za týchto 6 vecí vyhadzujete peniaze naozaj zbytočne:

1. Drahé kokteily

Nemáme nič proti tomu, aby ste si ich dopriali raz za čas pri výnimočnej príležitosti. Ísť však večer do mesta s tým, že si dáte dva-tri nezmyselne drahé kokteily za jeden večer (ktoré vám ľahko kaloricky nahradia celodennú stravu, keďže jeden pohár môže obsahovať až 500 kalórií) je vyslovene útok na vlastnú peňaženku. V bare voľte radšej čistý alkohol bez cukrových sirupov, ovocných štiav a nezmyselných ozdôbok a slamiek.

2. Trendové oblečenie, ktoré nám nesvedčí

Očarili vás overaly, turbany, obrovské slnečné okuliare alebo topánky na šialene vysokých opätkoch (ktoré určite nebudete nosiť!). Nesedia vám, k ničomu sa nehodia a visia v skrini ako nemá výčitka. Máte svoj vkus, tak sa už nedajte zlákať.

Vyhodené peniaze

3. Taxík a benzín

Ak sa niekam dokážete dostať peši, neberte si taxík a nesadajte ani do vlastného auta. Samozrejme, táto doprava má svoje opodstatnenie a uprostred noci vás môže zachrániť pred stretnutím s pochybnými ľuďmi. Jednoducho, ak s autom chodíte už aj do obchodu vzdialeného desať minút od bytu, mali by ste sa zamyslieť nad vlastným fitness.

4. Veci, ktoré vám nanútia predavačky

Vy vidíte v zrkadle chodiacu veľrybu uväznenú v črievku s kvetinovým vzorom, ale predavačka sa rozplýva nad tým, ako vám tento strih sedí… A vy jej nedokážete povedať nie, veď sa vám venuje už 25 minút a ten smutný výraz v jej tvári (alebo horšie, nazlostený tón), keď iba spomeniete, že by ste si tento kúsok nevzali… Povedať „nie“ je v takýchto situáciách naozaj skúška ohňom. A to sa týka i vzoriek parfumov, ktoré nechcete a paušálu, po ktorý ste pôvodne vôbec neprišli.

5. Zbytočná pohodlnosť

Podobne ako využívanie taxíka a auta, je nutné rozlíšiť, kedy niečo potrebujeme a kedy prehovorila naša lenivosť. Ak napríklad maľujete celý byt a objednáte si jedlo domov, pretože sa vám nechce stáť hodinu pri sporáku, je to úplne pochopiteľné. Vo chvíli, keď k vám donáška chodí štyrikrát týždenne a v ostatných dňoch sedíte vo fast foode alebo v reštaurácii, spočítajte si koľko peňazí vás stojí takýto životný štýl. Domáca strava s niekoľkými nenáročnými jedlami bude určite lacnejšia.

6. Skrášľovacie procedúry, ktoré nestoja za to

Buď ste to zažili na vlastnej koži, alebo ste o tom už počuli. Vlasy vám môžu hrozne ostrihať aj v najdrahšom salóne, nechty, ktoré mali vydržať dva mesiace sa začnú zlupovať po týždni (a mohli ste si vybrať iba z farieb, ktoré sa vám vôbec nepáčili) alebo sa vám po omladzujúcej kúre vyhádžu na pleti vyrážky… Skôr než investujete do skrášľovania, prečítajte a vypočujte si čo najviac recenzií a nemíňajte úplne zbytočne za niečo, čo vám uberie zo sebavedomia.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.