Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

PR

5 nástrah, ktoré vás čakajú pri sťahovaní firmy

Sťahovanie nie je pre nikoho príjemné. Dokonca sa uvádza, že patrí k najviac stresujúcim situáciám v živote človeka. Výnimkou nie je ani sťahovanie firmy, ktoré často so sebou prináša nečakané problémy a úskalia. V článku si povieme niečo o tom, ako sa týmto problémom vyhnúť a svoju firmu si presídliť čo možno najjednoduchšie.

 

 

Podcenenie plánovania

Plánovanie a premyslenie si všetkých krokov sťahovania by ste rozhodne nemali podceniť. Zvlášť ak sťahujete firmu. Oproti domácemu prostrediu obsahuje váš biznis omnoho viac maličkostí, cenných papierov, rôznych dokumentov, či faktúr, na ktoré treba myslieť.

Tu sa môže vyskytnúť problém v tom, že si nezabezpečíte dostatok materiálu a tašiek na balenie. Na poslednú chvíľu potom budete len v zbytočnom strese a zháňať kade tade ďalší baliaci materiál. Bezproblémové sťahovanie kancelárií si preto treba dobre rozvrhnúť, aby tak každá položka vášho inventáru našla svoje miesto v taške alebo v krabici.

 

Vhodné zabalenie a označenie

Všetko ste si už pobalili keď tu zrazu zistíte, že ste si zabudli označiť krabice. A to je samozrejme problém. V tom prípade vás na novom mieste čaká zdĺhavé vybaľovanie a hľadanie jednotlivých položiek z inventára kancelárie. A to čas sťahovania riadne predĺži. Je preto dôležité ihneď po zabalení krabice pamätať aj na jej označenie. Prípadne i nalepenie zoznamu položiek, ktoré sa nachádzajú vo vnútri.

Ešte predtým však nezabudnite všetko vhodne zabaliť. Najmä ak ide o jemnú elektroniku, ktorú treba samozrejme pobaliť dôkladnejšie ako len obyčajné papiere. Pri sťahovaní sa môže stať všeličo. Stačí menší náraz a môžete sa s ňou rozlúčiť. Tiež napríklad ak ste architektonické štúdio, dbajte na to, aby sa nepoškodili vaše dôležité rysovacie potreby pre architektov.

Zabalenie pri sťahovaní kancelárie
Balenie pri sťahovaní firmy

 

Sťahovanie nábytku

Nábytok je v súvislosti so sťahovaním ten najväčší strašiak. Veď kancelárske potreby či papiere sa presťahujú veľmi ľahko. S nábytkom je to však oveľa komplikovanejšie. Na začiatok si preto dobre premyslite, či sa vám do nových priestorov oplatí všetko sťahovať. A hlavne, či je váš pôvodný nábytok rozmerovo vyhovujúci.

Ak sa nábytok do nového priestoru nehodí, tak spravidla máte dve možnosti. Buď sa zbavíte nábytku formou odpredaja, napríklad svojim zamestnancom. Alebo sa dohodnete na likvidácii nábytku so sťahovacou firmou, ktorá vám zároveň so sťahovaním nepotrebný nábytok aj zlikviduje.

Bonusový tip

Ak vaša spoločnosť produkuje nejaký odpadný produkt, ktorý treba likvidovať zvláštnym spôsobom, je na to treba v nových priestoroch firmy pamätať. Napríklad zriadením skladových priestorov, kde zmienený odpad  uchováte až do doby jeho vyzdvihnutia likvidačnou firmou.

 

Spoliehanie sa hlavne na zamestnancov

Ďalším problémom, ktorý sa pri sťahovaní isto vyskytne, je veľké množstvo rôzneho materiálu rozdielneho charakteru. Od malých predmetov, až po nábytok, počítače a ťažké bremená. Preto pri sťahovaní je síce každá pomoc vítaná, no neodborná ruka môže viac uškodiť ako pomôcť.

Nesprávna manipulácia totiž môže nábytok alebo jemnú elektroniku zbytočne poškodiť. Vždy je lepšie nechať prepravu aj nakladanie ťažkých a krehkých vecí na profesionálov.

Prenášanie krabíc
Prenášanie krabíc

 

Poistenie

Zabezpečenie sťahovacej služby pri sťahovaní firmy je nutnosť. Častou chybou však je, že si nezistíte, či má aj poistenie. Veď aj keď sú zamestnanci sťahovacej služby väčšinou skúsení profesionáli, pri samotnom sťahovaní vždy hrozí poškodenie majetku. Tomu sa jednoducho nedá vyhnúť. Poistenie sťahovacej firmy v tomto prípade tak naberá na dôležitosti a prípadné škody sa hradia práve z tejto poistky. Ak ju sťahovacia firma nemá, máte problém. Škodu vám nikto nenahradí.

Bonusový tip na záver

Sťahovanie firmy si vyžiada svoj čas. O tom niet pochýb. Urobíte múdro, ak si na sťahovanie vyhradíte do zásoby viac času, ako ste pôvodne plánovali. Väčšinou sa totiž vždy niečo stane, čo celý proces len zdrží. Vyhnete sa tak časovému stresu.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.