Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financie

Ako si vytvoriť rodinný rozpočet

Moderná doba nám ponúka nekonečné možnosti na vytvorenie rodinného rozpočtu v aplikáciách, ktoré môžeme mať v smartfóne alebo v počítači. Prvý rozpočet je napriek tomu vhodné vytvoriť na papieri. Skôr, ako zveríte čísla aplikácii, ktorá ich roztriedi do farebných grafov a tabuliek, potrebujete sa zamyslieť nad svojimi finančnými cieľmi. Aký je najjednoduchší postup?

 

Postup, ako si spraviť rodinný rozpočet

  • Pozorovanie – pripravte si malý zápisník, ktorý budete vedieť vziať všade so sebou a zapíšte si doňho absolútne každý výdavok, aj keby to malo byť iba zopár centov na autobusový lístok alebo za kávu z au. Alternatívou je písanie poznámok do mobilného telefónu, nesmiete však vynechať žiadnu transakciu.
    Okrem toho si zapíšte aj všetky príjmy. Nepatrí sem iba výplata, ale aj akékoľvek bonusy, dary alebo iné zisky. Nesnažte sa meniť svoje správanie, dôležité je zapísať úplne všetky výdavky. Toto pozorovanie môžete predĺžiť aj na viac mesiacov, keďže niektoré sú náročnejšie ako iné – napríklad pre rodičov školákov je náročný august, nielen kvôli táborom a výletom, ale aj kvôli nákupu školských pomôcok; pre nás všetkých je finančnou záťažou predvianočný čas a podobne.

 

  • Určenie cieľa – v ňom spočíva všetka motivácia, preto si vyberte niečo, čo vás dokáže poriadne nadchnúť. Už odmalička túžite po vlastnom bývaní? Alebo si každý večer pozeráte inzeráty s robotickým vysávačom a premýšľate aké by bolo podeliť si s ním domáce práce? Nezáleží na veľkosti cieľa, skôr, ako si vytvoríte rozpočet, potrebujete vedieť, čo chcete dosiahnuť.
    Môže to byť napríklad snaha nežiť už od výplaty k výplate, vytvoriť si finančnú rezervu, sporiť na konkrétnu vec alebo naučiť sa rozložiť výdavky rovnomerne na celý mesiac. Ak vám míňanie ako také nevadí a radšej sa riadite heslom, že život si treba užiť na sto percent, rozpočet pre vás nemá veľký zmysel. Vytvorte si ho iba vtedy, keď chcete mať svoje financie pod kontrolou a viete si vysnívať cieľ, ktorý by zlepšil celý váš život.

Rozpočet - analýzy

 

  • Analýza – zozbierali ste informácie o svojich príjmoch a výdavkoch, máte motiváciu a cieľ… Skvelé! Teraz si najskôr spočítajte príjmy a výdavky a zistite, nakoľko ste na konci mesiaca v pluse alebo v mínuse. Pokiaľ ste v pluse, ale chceli by ste sporiť viac, budete robiť to isté, ako niekto, kto je v mínuse.
    Možno ste si už pri spočítavaní všimli zopár položiek, ktoré sú skôr luxusom, ako nutnosťou. Najskôr sa však pozrieme na nevyhnutné výdavky, ktoré sú zväčša pevne stanovené: všetky odvody, ktoré sú aicky strhávané z platu, platby za bývanie, vodu, energie, plyn, odvoz odpadu, platba za telefón (pokiaľ si sami nedobíjate kredit), náklady na dopravu a medicínske výdavky (lieky, ktoré kupujete pravidelne).
    Medzi nevyhnutné výdavky, ktoré sú však rozmanitejšie, ako napríklad nájom, patrí aj strava. Tú však zaradíme medzi flexibilné výdavky, pretože rovnako, ako sem patrí chlieb, patrí sem aj nanuk či pivo, ktoré k životu nutne nepotrebujeme (hoci mnohí by si mohli myslieť niečo iné :)). Flexibilné výdavky teda sú: strava, kozmetika, oblečenie, zábava (kino, divadlo, koncert, výlety, knihy, časopisy, pomôcky na vaše hobby a podobne), domácnosť (nábytok, dekorácie, opravy), auto (opravy, zdravotné poistenie, prípadné pokuty), darčeky (pre rodinu, priateľov, ale aj príspevky na charitu). Pokiaľ ste minuli peniaze aj na niečo iné, ako je uvedené vyššie, vytvorte pre to zvláštnu kategóriu a zaraďte to do svojho rozpočtu. Rodičia musia do rozpočtu zarátať aj svoje deti, všetky kategórie, ktoré sa ich týkajú a navyše platbu za škôlku, školu, opatrovateľku, prípadne sporenie pre deti.

AKo vytvoriť rozpočet rodiny

 

  • Plánovanie – keď už viete, koľko v každej kategórii miniete, pozorne sa na ňu pozrite a snažte sa nájsť položky, ktoré nie sú až také potrebné. V nutných výdavkoch sa môžete obmedziť šetrením vody, plynu, elektriny, ale výsledok uvidíte približne za rok. Teraz sa zamerajte najmä na flexibilné položky. Vyberte si lacnejšie druhy mäsa (nie kvôli nižšej kvalite, ale napríklad kuracie nohy sú lacnejšie ako kuracie prsia), alebo mäso úplne vylúčte. Premyslite si, či potrebujete k životu sladkosti, fast food, cigarety, či vás všetky filmy, na ktorých ste boli v kine skutočne bavili, alebo sa skúste zaregistrovať v knižnici namiesto neustáleho kupovania kníh.
    Takýchto tipov existujú stovky a je iba na vás, ako veľmi chcete zmeniť svoj život a ako rýchlo sa chcete dostať k vytúženému cieľu. Nebuďte príliš drastický a nechajte si nejaké peniaze i na zábavu. V ideálnom prípade by ste mali každý mesiac usporiť minimálne 20% vašich príjmov, ale ak sa vám to nedarí, na začiatok postačí aj 10%.

Rozpočet rodiny

 

  • Prax – milióny ľudí po celom svete nedá dopustiť na obálkový systém. Najskôr je potrebné vybrať peniaze z bankomatu a potom ich podeliť do obálok s nápismi ako: potraviny, darčeky, oblečenie… Podľa kategórií, ktoré ste si v predošlom kroku vytvorili. To je všetko, čo môžete počas celého mesiaca minúť. Ak vám na konci mesiaca niečo ostane, je vhodné buď to vložiť na sporiaci účet, alebo hromadiť peniaze v danej kategórii.
    Je napríklad možné, že dva mesiace si nekúpite žiadne oblečenie, ale potom budete nutne potrebovať nové čižmy. Preto si pripravte ešte jednu sadu obálok s názvami kategórií, do ktorých odložíte to, čo ste počas mesiaca neminuli. Podobne to funguje s darčekmi – niekedy nemá nikto okolo vás narodeniny a potom príde máj a objavia sa traja oslávenci.

 

  • Kontrola – je skvelé stiahnuť si aplikáciu na rodinný rozpočet, do ktorej môžete zapisovať svoje výdavky a kontrolovať tak, či máte rozpočet vhodne nastavený. Každé tri mesiace si ho prezrite a prispôsobte.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.