Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Peniaze

Ako funguje investovanie do kryptomien

Kryptomeny sa dostávajú čoraz viac do povedomia ľudí. Popri investíciách do nehnuteľností, cenných kovov či do akcií, predstavujú vynikajúcu možnosť na rozšírenie vášho investičného portfólia. Pre mnohých je však investovanie do kryptomien ešte stále veľkou neznámou. V článku si preto o tom povieme zopár užitočných informácií, ktoré vám vo svete digitálnej meny pomôžu nabrať ten správny kurz.

 

 

Čo vieme o kryptomene?

Kryptomena je druh digitálnej meny, ktorá existuje len vo virtuálnom priestore. Vďaka tomu, že využíva technológiu kryptografie, je ju takmer nemožné sfalšovať. Neexistujú žiadne fyzické bankovky alebo mince kryptomien. Získava sa osobami alebo systémami na celom svete, ktoré dané kryptomeny „ťažia“.

Srdcom kryptomien je otvorená, decentralizovaná databáza – blockchain. Predstavuje verejnú a centrálnu účtovnú knihu kryptomien, v ktorej sa uchovávajú všetky transakcie. Blockchain zároveň eliminuje potrebu tretích strán, pričom vytvára takzvaný peer-to-peer systém (P2P). Sieť ale nie je riadená centrálne – pozostáva z mnohých počítačov (uzlov), ktoré medzi sebou komunikujú a overujú transakcie.

Prirodzene, v rámci siete blockchain dochádza k bezpečným, transparentným a anonymným transakciám bez sprostredkovateľa. To znamená, že tieto transakcie sú prakticky nevystopovateľné a kryté.

V súvislosti s ochranou pred infláciou sa čoraz častejšie spomínajú práve kryptomeny. Ich najväčšou prednosťou totiž je, že existujú nezávisle od štátnej centrálnej banky a sú naprogramované tak, aby mali obmedzenú a konečnú sumu. Preto v ich prípade nemôže prísť k umelému a ľubovoľnému zníženiu ich hodnoty. Napríklad navýšením ich počtu (vytlačením) tak, ako je tomu u bežných peňazí.

Tip

Decentralizácia umožňuje, že žiaden človek ani inštitúcia nemôžu kryptomeny umelo navyšovať. A to je dôvod, prečo sú z hľadiska udržateľnosti svojej hodnoty bezpečnejšie, pričom ich hodnota ma vo všeobecnosti rastúci charakter. Prirodzene, môže aj rýchlo klesať. V súčasnosti sa dajú kryptomeny ťažiť, alebo nakupovať za klasickú menu.

 

Výhody kryptomien

  • Bezpečnosť transakcií – vďaka technológii blockchainu.
  • Rýchlosť prevodov – aj v medzinárodnom meradle.
  • Takmer nulové poplatky – za prevod a transakcie i veľkých objemov.
  • Flexibilita – jednoduché nakupovanie a predávanie (prostredníctvom mobilnej aplikácie).

 

Nevýhody kryptomien

  • Vysoká volatilita cien kryptomien – v krátkych časových úsekoch môže dôjsť k prudkým poklesu alebo rastu ich hodnoty.
  • Znalosť používania moderných technológií – ovládanie smartfónu, PC a finančných aplikácií je nutnosť. Rovnako je viac ako užitočné vzdelávanie v oblasti finančných trhov.
  • Problém s chybne zadanou transakciou – ak uskutočníte chybnú transakciu, tak vo väčšine prípadov už neexistuje spôsob, ako túto transakciu opraviť.

 

Najobľúbenejšie kryptomeny

Na prvý pohľad sa možno zdá, že existuje iba zopár kryptomien. Pravda je však taká, že ich poznáme viac ako dve tisíc. Pochopiteľne, vybrali sme pre vás iba tie najzaujímavejšie pre investovanie.

  • Bitcoin – najznámejšia kryptomena, niekedy sa tiež nazýva digitálne zlato. Jeho najväčšou výhodou je to, že ho mnohí berú ako klasické platidlo. V zahraničí bežne e-shopy umožňujú platiť za svoje produkty a služby touto menou.
  • Ethereum – čo sa týka obľúbenosti a rozšírenosti je na druhom mieste, hneď za bitcoinom. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že na vyťaženie jedného bitcoinu je potrebných približne 10 minút a na vyťaženie etherea stačí iba 12 sekúnd. Mnohí odborníci predpovedajú tejto kryptomene skvelú budúcnosť.
  • Litecoin – často označované ako digitálne striebro. Jeho výhodou je najmä to, že na miestach, kde sa dá platiť bitcoinom, sa zvyčajne dá platiť aj touto menou. Dokonca v prípade litecoinu prebiehajú transakcie rýchlejšie ako v prípade bitcoinu.
  • Dogecoin – keď Elon Musk na svoj Twitter napísal, že táto kryptomena bude financovať misiu na Mesiac, jej cena okamžite vzrástla o neuveriteľných 200 000 %. Do budúcna treba s touto kryptomenou určite počítať.
  • Binance coin – kryptomena je úzko spojená s jednou z najväčších búrz kryptomien (Binance). Prednosťou tejto burzy sú nízke poplatky za transakcie. Navyše platforma Binance má prepracované bezpečnostné funkcie. Rovnako ako v predchádzajúcich príkladoch, je táto kryptomena pomerne univerzálna a dá sa za ňu kúpiť čokoľvek.

 

Založenie investičného účtu

Investičný účet predstavuje jedinú možnosť ako obchodovať s kryptomenami v reálnom čase. V súvislosti s jeho otvorením je najdôležitejšie vybrať si kvalitnú brokerskú spoločnosť s platformou pre nákup kryptomien. V súčasnosti už takúto obchodnú platformu poskytuje väčšina brokerov a kryptobúrz zadarmo a môžete si ju nainštalovať do svojho počítača, notebooku, tabletu či do mobilu prostredníctvom aplikácie. Následne vás aplikácia prevedie registráciou a obchodný účet máte založený.

Tip

Niektoré spoločnosti ponúkajú aj webovú verziu obchodnej platformy, do ktorej sa môžete prihlásiť prostredníctvom webového prehliadača. Odporúčame vám najskôr si vyskúšať demo účet s virtuálnou menou, ktorý ponúka väčšina brokerských spoločností.

Kvalitná obchodná platforma vám tiež poskytne množstvo obchodných príkazov, vďaka ktorým je možné začať nakupovať a predávať kryptomenu. Medzi najlepšie obchodné platformy a kryptoburzy pre nákup kryptomien patria napríklad eToro, XTB, Binance, Coinbase či Bitfinex.

 

Čo sú to kryptopeňaženky?

Kryptopeňaženka

Investovať do kryptomien sa dá aj prostredníctvom čoraz dostupnejších aov na kryptomeny. Ide predovšetkým o ay na bitcoin. Nájdete ich aj na Slovensku, väčšinou vo väčších obchodných centrách.

Nakúpenú kryptomenu je treba bezpečne uložiť do digitálnej kryptomenovej peňaženky – softvérový program, ktorý ukladá súkromné a verejné kľúče. Práve tie vás následne spájajú s blockchainom. Okrem toho, že vám peňaženka umožňuje prístup, odosielanie a prijímanie kryptomeny, poskytuje aj záznam všetkých vašich transakcií a samozrejme aj aktuálny zostatok.

Pochopiteľne, kvalitné brokerské spoločnosti vám spolu s investičným účtom otvoria aj online kryptopeňaženku, ktorá je zabezpečená viacerými bezpečnostnými prvkami.

Kryptomenové peňaženky totiž delíme na dve skupiny – hot wallets a cold wallets. V prvom prípade ide o také peňaženky, ktoré pracujú na zariadeniach s pripojením na internet (formou desktopovej a mobilnej aplikácie). Existujú aj také, kde potrebujete iba internetový prehliadač. Sú vhodné na menšie množstvá kryptomeny, s ktorou ďalej obchodujete na burze.

Cold wallets je offline peňaženka, alebo sa tiež označuje ako hardvérová. Je podstatne bezpečnejšia ako internetová a má podobu USB kľúča. Čiže svoj súkromný kľúč ku vašej kryptomene si ukladáte na zariadenie, ktoré nie je pripojené k internetu.

 

Rada na záver

Najbezpečnejším spôsobom ako si uložiť kryptomeny, je papierová offline peňaženka – súkromný kľúč je vytlačený na kúsku papiera. Môžete si ju vytvoriť z niektorých webových stránok. Dajte si však pozor na scamy, uprednostnite radšej nejakú open-source stránku.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.