Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Šetrenie

10 tipov ako ušetriť aspoň pár drobných navyše

Poznáte to – nenechávajte zapálené svetlo v miestnosti kde nikto nie je, varte s pokrievkami na hrncoch, namiesto kúpania sa sprchujte… Existujú stovky rád, na ktoré by sme sa mali zamerať vo chvíli, keď nám z účtu odteká priveľa peňazí a chceme sa pustiť do sporenia. Často pokladáme za samozrejmosť veci, ktoré sú v skutočnosti luxusom.

 

 

10 tipov, ako ušetriť pár drobných

1. Voľte ekologické náhrady za jednorazové produkty

Zamyslite sa nad tým, čo všetko končí vo vašom smetnom koši a čo z toho by ste mohli nahradiť ekologickou alternatívou. Namiesto pravidelného kupovania tých istých výrobkov tak budete mať iba zopár, ktoré sa dajú používať opakovane a pri dobrej starostlivosti vám vydržia celé roky.

2. Naučte sa variť zopár jednoduchých a chutných jedál

Práve strava je oblasťou, v ktorej končí obrovská porcia výplaty a dá sa na nej ušetriť veľmi jednoducho. V prvom rade varte doma a neobjednávajte si donášku. V druhom rade sa zamerajte na lacnejšie (a mnohokrát aj zdravšie) potraviny. Z peňaženky najviac odkrojí mäso, ryby, alkohol, sladkosti, slané snacky a rôzne predpripravené jedlá. Niektoré z týchto jedál sú jednoducho drahé, iné sú nevhodné preto, že vás v skutočnosti nezasýtia.

3. Zmiernite závislosti

Alkohol a cigarety patria medzi najdrahšie produkty. Ak ich nedokážete úplne odstrániť zo svojho života, minimalizujte ich spotrebu aspoň o 20%.

4. Vyhľadajte si kupón

Najmä ak objednávate niečo cez internet, vyhľadajte si kupón. Je vysoká pravdepodobnosť, že ho ponúka nejaký blog, stránka ponúkajúca cashback alebo samotný eshop. Niekedy sa takáto ponuka objaví až vo chvíli, keď chcete zavrieť stránku, aby vás presvedčila predsa len nakúpiť. Preto to vždy najskôr vyskúšajte.

Výhodný nákup cez internet

 

5. Skontrolujte svoje paušály

Skutočne využívate to, za čo každý mesiac platíte? A nebolo by pre vás výhodnejšie kúpiť si kredit a platiť iba za to, čo skutočne miniete?

6. Nakupujte veľké balenia

Tento typ platí iba pre veci, ktoré používate denno-denne a neustále sa vám míňajú pod rukami. Každé ráno jedávate ovsenú kašu? Kúpte si veľké balenie vločiek. Podobne to platí pri kozmetike (ak napríklad celá rodina používa ten istý šampón), pri trvanlivých potravinách a pri čistiacich prostriedkoch do domácnosti. Väčšie balenie je lacnejšie ako niekoľko malých balení, ale vyberajte iba tie produkty, ktoré skutočne spotrebujete.

7. Vysadnite na bicykel alebo choďte peši

Ak máte tú možnosť, použite najlacnejší spôsob dopravy – vlastné svaly. Okrem toho, že sa udržíte vo forme, ušetríte aj na benzíne alebo lístkoch. Nemusíte ísť peši úplne všade, ale nepodceňujte žiadnu príležitosť a ani pár centov, ktoré sa vám tak podarí ušetriť.

8. Kávu a koláčik si pripravte doma

Kaviarne a cukrárne nás lákajú svojou vôňou a rýchlym dodaním energie. Vráťme sa však na začiatok. Potrebujete ušetriť, je to vaša priorita a my vám nevravíme, že sa máte úplne vzdať potešenia. Iba si pripravte koláč a kávu doma, lacnejšie, vo väčšom množstve a pozvite priateľov na rozhovor v menej hlučnom prostredí.

9. Šetrné žiarovky do každej lampy

Tento tip hovorí sám za seba, jednoducho ich všetky naraz vymeňte. Podobne pri kúpe spotrebičov vyberajte čo najvyššiu triedu, ktorá ušetrí energiu pri používaní.

10. Cvičte doma

Ak vás motivuje prostredie fitnesscentra alebo váš obľúbený tréner a viete, že inak by ste sa ku cvičeniu nedokopali, pokojne ostaňte členom akéhokoľvek kurzu alebo centra. Vo chvíli, keď je vašou prioritou sporenie, skúste nájsť spôsob, ako si zacvičiť doma a zadarmo.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.