Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Šetrenie

Ako šetriť energie a vodu

Nepotešilo vás vyúčtovanie za energie a vodu? V období neustále rastúcich cien za energie nečakane veľký účet nie je nič príjemné. Čo robiť, aby to nebol až taký šok? Verte, že aj pri vysokých cenách za energie sa dá ušetriť. Povieme si o tom v našom článku.

 

Základné pravidlá pri šetrení energiami a vodou

Ide o také šetrenie, ktoré je nutnou podmienku a dá sa povedať i prvou pomocou, ak chcete v domácnosti ušetriť. Jednoduché návyky a činnosti, ktoré vám dokážu ušetriť stovky eur ročne.

V súvislosti so šetrením vodou môžete prirodzene najviac ušetriť v kúpeľni. Vypínanie vody pri čistení zubov či holení by mala byť úplná samozrejmosť. Okrem toho je výborný nápad vymeniť sprchovú hlavicu za inú s menším prietokom vody. Prípadne si namontovať úsporné zariadenie na vodovodnú batériu.

Čo sa týka šetrenia elektrickou energiou, je alfa a omegou vhodný výber spotrebičov. Technológia ide rýchlo dopredu aj v súvislosti so šetrením. Dnešné spotrebiče tak dokážu byť omnoho šetrnejšie nielen k životnému prostrediu, ale i k peňaženke. Dbajte najmä na to, aby ste si ich vyberali v úspornej triede A (najlepšie A+++). Pozor si dajte najmä v prípade chladničky.

Dôležité je tiež jej vhodné umiestnenie – nemôže byť blízko zdroja tepla a ani na mieste, ktoré je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Prirodzene, chladničku otvárajte len vtedy, keď je to naozaj treba a na čo najkratšiu dobu.

Veľký priestor na šetrenie je aj v kuchyni, hlavne keď varíte radi a často. Základom je dbať  najmä na inteligentný prístup používania nádob na varenie. Pamätajte, že energeticky najúspornejšie je varenie v tlakových hrncoch. Avšak s podmienkou, aby pri varení bola veľkosť ohňa horáku rovnako veľká ako dno hrnca. V trúbe na pečenie je zase energeticky najvýhodnejšie piecť viac jedál naraz a využívať jej teplo aj krátko po dopečení.

Tip

V kuchyni má i šetrenie vodou svoj význam. Prirodzene, vítanou pomocou je v tomto smere umývačka riadu. Veľkým hitom je napríklad umývačka na paru. Jej veľkou výhodou je, že spotrebuje extrémne málo vody a je veľmi účinná.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé tipy ako šetriť vodou a energiami podrobnejšie.

 

Šetrenie vodou

Okrem už zmienených základných pravidiel pri šetrení vodou je v prípade vyššej faktúry za vodu treba ako prvé skontrolovať aj to, či vám náhodou voda neuniká neutesneným kohútikom, sprchou, či pretekajúcej toaletou. Prípadné samovoľné úniky vody je pochopiteľne nutné riešiť čo najskôr. Rovnako ak odchádzate z domu na dlhšiu dobu, nezabudnite úplne uzavrieť hlavný uzáver vody.

Šetrenie vodou
Šetrenie ekologicky

 

Ste majiteľmi záhrady? V tom prípade sa snažte čo najviac využiť dažďovú vodu na zavlažovanie. Záhradu zalievajte iba ráno alebo večer – zamedzíte tak zbytočnému vyparovaniu vody.

Vedeli ste, že s perlátorom môžete ušetriť až 10000 litrov vody ročne? Je preto ideálnym pomocníkom pre šetrenie vody v domácnosti. Perlátor iba stačí nainštalovať na koniec vašej vodovodnej batérie do kúpeľne alebo kuchyne. Kombinácia vzduchu a vody sa už o šetrenie postará samo. Prietok vody je tak v priemere redukovaný na 6 litrov za minútu z pôvodných 15 litrov.

 

Šetrenie vody pri splachovaní toalety

Pamätajte, že veľa vody sa dá ušetriť i na toalete. A to používaním úsporných splachovačov:

  • Dvojtlačítkové – kombinovaný splachovač s jedným menším tlačidlom pre malé spláchnutie 3 litrov vody. Druhé väčšie tlačidlo slúži na splachovanie s objemom 6 litrov vody.
  • Tlakové – ventil je napojený priamo na vodovodné potrubie a je umiestnený pod toaletou. Voda z ventilu potom tečie tak dlho, pokiaľ držíte ventil. Tým využijete iba toľko vody, koľko skutočne potrebujete.
  • Infračervené – princípom je pripojenie na elektrickú prípojku. Splachovanie sa aktivuje pohybom, väčšinou priložením ruky k blízkosti snímača.

 

Šetrenie elektrickou energiou

Začať môžete prekontrolovaním všetkých spotrebičov, ktoré využívajú pohotovostný režim – stand-by. Ide napríklad o herné konzoly, televíziu či monitory. Tieto prístroje totiž spotrebúvajú energiu aj v prípade, že ich práve nevyužívate a sú len v zásuvke. Riešením je buď ich odpojenie z elektrickej siete alebo spoločná zásuvka s vypínačom.

Šetrenie elektrinou
Šetrenie elektrinou

 

Prinášame vám zoznam ďalších užitočných tipov:

  • vždy používajte pokrievku pri varení,
  • umývačku i práčku zapínajte iba v prípade, že sú naplnené,
  • krátke programy spotrebičov ušetria viac energie ako Eco program,
  • klimatizáciu používajte s rozumom a len keď je to naozaj nutné,
  • optimálne nastavenie teploty v chladničke je 4 až 6 stupňov. Nižšie teploty si už vyžadujú viac energie. Pri vyšších sa zase kazia potraviny,
  • vymeňte všetky svietidlá doma za LED osvetlenie.

 

LED žiarovky a solárne osvetlenie

LED technológie dokážu ušetriť až 80% energie. Ich veľkou prednosťou je, že ide o univerzálne osvetlenie, ktoré sa môže bez problémov používať v domácnosti, kancelárii, v skladových priestoroch či dokonca aj vo výrobných halách. Preto je dôležité nahradiť nimi všetky svietidlá v domácnosti.

Okrem toho, že LED žiarovky šetria vašu peňaženku, menej zaťažujú zrak a disponujú oveľa väčšou životnosťou. Hoci je ich počiatočná investícia drahšia, ušetríte už len na tom, že ich nemusíte každú chvíľu dokupovať.

V úspore vám pomôže aj solárna energia. Ide o lacnú a úspornú variantu najmä pre záhradné osvetlenie. Osvetlí však aj váš záhradný chodník, vonkajšie posedenie alebo bazén. Dôležité je, že fungujú bez potreby elektrickej energie. Cez deň sa vďaka slnečnému žiareniu prostredníctvom panelov nabijú a následne svietia prostredníctvom špeciálneho senzora.

Tip

Pri výbere vhodného solárneho svietidla dbajte na kvalitu. Lacnejšie varianty majú väčšinou veľmi nízku svietivosť.

 

Rada na záver

Nezabudnite pravidelne odvzdušňovať radiátory. Pokiaľ je v nich zachytený vzduch, zvýši to náklady na vykurovanie až o 15%. Zavzdušnený radiátor spoznáte tak, že v niektorej časti hreje výrazne menej ako v ďalších. Alebo v ňom špliecha voda. Rovnako treba raz ročne vyčistiť filter na kotle.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.