Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

PR

Maličkosti, vďaka ktorým v domácnosti ušetríte desiatky eur

Čoraz častejšie média uverejňujú nepríjemné správy o zdražovaní potravín a energií. Potreba šetrenia finančných prostriedkov je tak v mnohých domácnostiach stále aktuálnejšia. Existujú však spoľahlivé kroky, vďaka ktorým šetrenie nemusí byť vôbec náročné. Viac o nich si povieme v našom článku.

 

 

Používajte nabíjacie batérie

Mnohé spotrebiče v domácnosti sa nezaobídu bez batérií. To isté platí aj pre rôzne elektronické zariadenia, ktoré používame na zábavu. Dokupovanie klasických jednorazových alkalických batérií preto vyjde na nemalé peniaze. Tiež je tu otázka životného prostredia.

Recyklovanie alkalických batérií totiž nie je jednoduchá záležitosť. Obsahujú neželezné kovy a vo vode rozpustné chloridy a preto ich treba likvidovať iba v zberných nádobách na to určených. Aj z tohto dôvodu je rozumnejšie tam kde sa dá, použiť namiesto nich nabíjacie batérie. Používajte však iba kvalitné nabíjacie batérie, ktoré vám budú fungovať mnoho nabití.

Nabíjateľné batérie
Nabíjateľné batérie

Najnovšie typy nabíjateľných batérií dokonca svojou kvalitou prekonajú tie jednorazové. A to najmä v zariadeniach s vysokým odberom. Ich najväčšia výhoda spočíva v stabilnom výkone, ktorý je po celú dobu ich používania rovnaký (nezmenšuje sa ako u jednorazových). Takže tu napríklad nehrozí pomalý blesk vo fotoaparáte.

Pochopiteľne, k nabíjacím batériám patrí aj kvalitná nabíjačka na tužkové batérie. Dôležité je najmä to, aby dokázala nabiť batériu na jej plnú kapacitu. Tie modernejšie dokážu prepnúť na udržiavací prúd, ktorý následne kompenzuje samovoľné vybíjanie.

 

Tip

Pamätajte, že prebitie batérie môže viesť k jej poškodeniu. Nedostatočné zase spôsobí jej dočasné zníženie kapacity. Riešením tohto problému je inteligentná nabíjačka, ktorá dokáže rozlíšiť, kedy sa nabíjanie blíži k plnej kapacite a proces nabíjania automaticky ukončiť.

 

Využívajte energie rozumne

Jedným z najväčších žrútov rodinného rozpočtu sú energie a voda. V dnešnej dobe je v tomto smere úplnou samozrejmosťou používanie úsporných a LED žiaroviek namiesto obyčajných. Ak ich nemáte vymenené v celej domácnosti, tak týmto by ste mali začať. Sú síce drahšie, ale aj dlhšie vydržia a sú oveľa úspornejšie. A to sa určite prejaví aj na mesačných nákladoch za elektrickú energiu.

Samozrejme, spotrebiče či nabíjačky, ktoré práve nepoužívate, vyťahujte zo zástrčky. Tie aj počas ich nepoužívania míňajú elektrinu. Tiež pravidelne vypínajte televízor či mikrovlnku.

Čo sa týka vody, obmedzte dlhé kúpania v preplnenej vani a namiesto toho sa svižne osprchujte. Prirodzene, pomôže aj výmena klasických vodovodných batérií za úsporné a použitie úspornej sprchovej hlavice.

V zime môžete ušetriť aj na kúrení. Ideálne je to s kúrením nepreháňať – odporúčaná teplota v miestnosti je od 20 do 23 °C. V kúpeľni môže byť o pár stupňov vyššia a naopak v spálni zase nižšia.

 

Správne používajte chladničku

Chladnička je ten typ spotrebiča, bez ktorého sa dnes už domácnosť nezaobíde. Žiaľ, zároveň patrí aj k najväčším žrútom elektrickej energie. Jej správne používanie je preto dôležité, aby ste dokázali usporiť na mesačných nákladoch za elektrinu.

Otvorené dvere chladničky
Otvorené dvere chladničky

Pripravili sme pre vás zopár užitočných tipov:

  • Dvierka chladničky – otvárať na čo najkratšiu dobu a len keď je treba.
  • Správne umiestnenie potravín v chladničke – v najteplejšej vrchnej časti ukladajte potraviny s krátkou dobou trvanlivosti. Stredná časť chladničky je vhodná na uskladnenie mliečnych produktov. V dolnej zóne nad uzavretým boxom ukladajte mäso, údeniny a všetko čo by sa mohlo rýchlo pokaziť (ide o najchladnejšiu časť). Spodný box je ideálny na zeleninu a ovocie.
  • Množstvo potravín – chladničku zbytočne neprepĺňajte. Optimálne zaplnenie je tak 70% z celkového priestoru.
  • Nastavenie ideálnej teploty – ak je teplota príliš vysoká, potraviny sa budú kaziť a pri veľmi nízkej zase môžu zamŕzať. Teplotu v chladničke sa preto odporúča nastaviť v rozmedzí od 0 do 8 °C. Pokiaľ máte starší typ chladničky a nedokážete teplotu odmerať priamo, treba si dokúpiť špeciálny teplomer určený pre chladničky. V prípade mrazničky je ideálna teplota okolo -18 °C.

 

Vedeli ste, že…

… aj vhodné umiestnenie chladničky vám môže ušetriť mesačné náklady za elektrinu? Neumiestňujte ju priamo na stenu, ale nechajte tak 2-3 cm voľný priestor – kvôli odvádzaniu tepla. Čo je však dôležitejšie, chladnička nepatrí do blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla (radiátor, umývačka riadu, práčka…).

 

Neplytvajte potravinami

Pochopiteľne, nákup potravín do domácnosti tvorí jednu z najzásadnejších nákladových položiek. Jedlo je dôležité, no ide to aj lacno a zdravo. Ak chcete v tomto smere ušetriť, mali by ste variť hlavne doma a čo najviac sa vyhýbať stravovaniu v reštauráciách.

V prvom rade si pred nákupom vždy zistite, čo máte v chladničke a tomu prispôsobte svoj nákup. Nikdy nekupujte niečo, čo nepotrebujete iba preto, že to má vábivú reklamu alebo je to práve v zľave. Tiež sa zamerajte na nedojedené a otvorené potraviny a cielene k nim vymyslite, čo z nich uvaríte.

Rovnako sa vyhýbajte rôznym polotovarom, pochutinám a sladkostiam, bez ktorých sa dá žiť. Nielen peňaženka, ale aj vaše zdravie sa vám poďakuje. Namiesto toho skúste variť zo zdravších potravín – koreňová zelenina, kapusta, strukoviny…

 

Zbavte sa nevýhodných pôžičiek

Staršie úvery a pôžičky majú zvyčajne vyššie úrokové sadzby. Preto ak chcete ušetriť na mesačných splátkach, je rozumné ich refinancovanie. Týmto spôsobom dokážete ušetriť aj niekoľko stoviek eur ročne.

Rovnako dobrým nápadom je aj zlúčiť viacero nevýhodných úverov do jedného a splácať tak pohodlne iba jeden. A to s nižším úrokom ako tomu bolo predtým.

Samozrejme, mesačné splátky si môžete znížiť i predĺžením splatnosti nového refinancovaného úveru. V tom prípade však musíte počítať s tým, že z dlhodobého hľadiska týmto spôsobom úver viac preplatíte.

 

Vo všeobecnosti je pri refinancovaní dôležité zvážiť nasledovné:

  • Zníženie úrokovej sadzby – niekedy si môžete znížiť úrokovú sadzbu aj bez toho, aby ste museli refinancovať. Stačí sa na to opýtať vo vašej banke.
  • Podmienky zníženia úrokovej sadzby – nižšia sadzba môže byť niekedy podmienená využívaním ďalších produktov banky. Tiež môže byť viazaná iba na prvé obdobie fixácie.

 

Rady na záver

Ušetriť sa dá aj pri varení, a to napríklad používaním indukčnej varnej dosky. Zabezpečí vám efektívny prenos tepla priamo do hrncov, pretože zohrieva iba priemer dna varnej nádoby. Nehrozí vám tak žiaden zbytočný únik tepla.

Dať veciam druhú šancu sa tiež oplatí. Niekedy stačí opraviť iba malú súčiastku a spotrebič je ako nový.

obrázky: freepik

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.